Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Sędziszowie Małopolskim
ul.Kawęczyn 70
 
 

DOBREGO  WYPOCZYNKU !!!

Wszystkim Uczniom, Dyrektor Szkoły i Grono Pedagogiczne życzy bezpiecznych, wspaniałych, pełnych ciekawych przygód wakacji.

  Do zobaczenia w poniedziałek 1 września 2014 r.


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca 2014r.

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014.Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Kawęczynie po której uczniowie wraz z wychowawcami udali się do szkoły na akademię. Pan Dyrektor przywitał wszystkich zebranych, a następnie rozpoczęła się część artystyczna którą, przygotowali uczniowie z klasy 5 pod kierunkiem pani Marty Kozak. Po część artystycznej Dyrektor G. Batory gratulował najlepszym uczniom Szkoły osiągniętych przez nich sukcesów: bardzo dobrych wyników w nauce, wzorowej frekwencji i zachowania oraz udziału i zajęciu zaszczytnych miejsc w turniejach i konkursach, wręczał im świadectwa z paskiem oraz nagrody książkowe. Poinformował że tegoroczni szóstoklasiści otrzymali najlepsze wyniki na sprawdzianie szóstoklasisty na terenie naszej gminy. Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.

Dyrektor Szkoły Pan Grzegorz Batory podziękował za wieloletnią współpracę Pani Marii Wilczok, która od przyszłego roku szkolnego nie będzie już prowadzić zajęć dydaktycznych. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, odbierali świadectwa promocyjne do następnej klasy, dziękowali swoim nauczycielom za trud włożony w nauczanie oraz wychowanie i rozpoczęły się długo oczekiwane przez wszystkich wakacje.

Życzymy wszystkim uczniom szkoły podstawowej bezpiecznego i radosnego odpoczynku, miłego spędzania wolnego czasu w gronie kolegów, przyjaciół, rodziny, aby znów pierwszego września z dużym zapasem sił przystąpić do solidnej pracy w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości.

 


Dzień Dziecka - Dzień Sportu

 

18 czerwca 2014 roku  w  naszej szkole odbył się Dzień Dziecka, który był obchodzony na sportowo. Całość imprezy otworzyła prezentacja na sali gimnastycznej  klas I-III która, przedstawiła krótkie scenki w języku angielskim. Nad całością czuwała pani M. Czapka- Król.

Druga część imprezy odbyła się pod hasłem “Sportowy Galimatias”. Klasy rywalizowały między sobą w  przeciąganiu liny, skokach  w workach, torze przeszkód  czyli dla każdego coś dobrego. Po zmaganiach sportowych był czas, aby posilić się pieczonymi grillowanymi kiełbaskami. Nad całością imprezy czuwał dyrektor szkoły pan G. Batory oraz nauczyciele. 

Uczniowie z okazji swojego święta otrzymały słodkości zakupione przez Radę Rodziców.

Dzieci  spędziły ten dzień z uśmiechami na twarzach.

Nasza szkolna młodzież z klasy IV, również w tym dniu czynnie uczestniczyła w postępowaniu kwalifikacyjnym na kartę rowerową. Uczniowie starali się zdać swój jeden z pierwszych egzaminów w życiu – znaki i zasady ruchu drogowego poznali na zajęciach technicznych.

 Nad częścią praktyczną czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Ropczycach, którzy sprawdzali umiejętności młodych rowerzystów. Wymagania wobec uczestników ruchu drogowego są coraz większe, dlatego posiadanie karty rowerowej a przede wszystkim znajomość przepisów, to m.in. większe bezpieczeństwo na drogach czy nawet trasach przeznaczonych dla rowerzystów.

Wynik egzaminu okazał się pozytywny dla wszystkich.


Wycieczka kl.I do Sędziszowa Młp.


Siedemnastego czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły zwiedzili Klasztor Ojców Kapucynów w Sędziszowie. Pod okiem brata zakonnego przemierzyli niedostępne na co dzień miejsca klasztoru.

Wycieczka klas IV - VI do Rzeszowa

W dniu 16. 06. 2014 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kawęczynie pojechali na wycieczkę do Rzeszowa wraz z wychowawcami panią
J. Sadowską, panią M. Kozak, panią M. Marek. Pierwszym punktem programu była kręgielnia w Rzeszowie. Uczniowie świetnie się bawili korzystając z kręgli oraz innych dostanych gier. Następnie dzieci bawiły się na torze kartingowym. Ostatnim punktem programu był sens filmowy w kinie Helios, uczniowie obejrzeli film pt. „Czarownica”.

Na wycieczce każdy znalazł coś dla siebie więc wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.                                                             
 Wycieczka klas młodszych do Rzeszowa i Jasionki

Wiosna to w naszej szkole czas wyjazdów. Tradycyjnie, jak co roku uczniowie klas młodszych wybrali się z wychowawcami na wycieczkę. Tym razem niedaleko. Zaczęli od wizyty w Teatrze Maska. Po przedstawieniu „Dzień dobry, świnko” dzieci spotkały się z aktorką, która zaprezentowała techniki pracy z różnymi typami  lalek. Po krótkim spacerze przez Rynek i przerwie na posiłek udali się na lotnisko do Jasionki. Dzieci z dużym zainteresowaniem podążyły ścieżką odprawy pasażerów. Z tarasu widokowego obejrzały start samolotu do Frankfurtu. Wszystkim zapadło w pamięć spotkanie z służbami ratowniczo-gaśniczymi na lotnisku. Prezentowany sprzęt gaśniczy wywarł na wszystkich ogromne wrażenie.

Spotkanie zakończyła i upał ochłodziła zaimprowizowana fontanna z wozu strażackiego.


 
 
Konkurs Regionalny
w naszej Szkole
    „INNEJ TAKIEJ ZIEMI W ŚWIECIE NIE MA”

W piątek 6 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Kawęczynie przeprowadzony został kolejny Konkurs Regionalny. Wzięli w nim udział uczniowie klas: IV, V i VI.

Poprzedził go program artystyczny, w którym wszyscy uczniowie klasy VI zaprezentowali fragmenty prozy oraz wiersze czołowych naszych pisarzy i poetów. Utwory literackie sławiły uroki „małych Ojczyzn”, tak bliskich sercu każdego twórcy. Przypomniane również zostały piosenki śpiewane niegdyś przez zespół „Czerwone Gitary”. Później przystąpiono do zmagań konkursowych.

Uczestnicy musieli odpowiadać na wylosowane przez siebie pytania dotyczące historii i współczesności Sędziszowa Młp. oraz okolicznych wiosek. Następnie „tłumaczyli” znaczenie popularnych w naszych stronach przysłów ludowych. Niełatwym zadaniem było objaśnianie zwrotów wyrażonych w miejscowej gwarze. Kolejna trudność polegała na nazwaniu dawnego sprzętu gospodarskiego uwidocznionego na wylosowanej ilustracji. Należało ponadto opowiedzieć dokładnie o jego przeznaczeniu, budowie, a nawet o miejscu przechowania.

Przedostatnie zadanie również wymagało posłużenia się wielozdaniowymi wypowiedziami. Trzeba było bowiem zaprezentować walory wybranej miejscowości należącej do małej Ojczyzny. Na koniec – niespodzianka. Każdy uczestnik konkursu musiał wymyślić oryginalną, dwuczłonową nazwę fikcyjnej rośliny narysowanej przez p. Marię Wilczok. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie nad podziw dobrze. Konieczne było nawet przeprowadzenie dogrywki, w której wzięła udział czwórka uczniów. Przyszło im tu kreować rolę przewodnika turystycznego, który zachęcał do odwiedzenia wybranej miejscowości. Po wyrównanej „walce” została ustalona kolejność: Justyna Stefanik – I miejsce, Krystyna Gdowik – II miejsce, Dominik Cyzio – III miejsce; są to uczniowie klasy VI. Miejsce IV zajęła Weronika Blicharz z klasy IV.

Wypowiedzi uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: p. Maria Wilczok, p. Jolanta Sadowska i p. Magdalena Czapka-Król.

Sam konkurs oraz część artystyczną przygotowały: p. Maria Wilczok i p. Magdalena Czapka-Król.

 Konkurs w Olchowej i Święto Patrona Naszej Szkoły


23 maja  2014r. nasi koledzy z klasy V i VI w składzie:  A. Filipek, R. Żegleń, J. Stefanik brali udział w Międzyszkolnym Konkursie o Marii Konopnickiej który odbył się w Szkole Podstawowej w Olchowej. Uczniowie zdobyli III miejsce i duże pochwały za bardzo dobre przygotowanie.

W konkursie plastycznym nagrody otrzymali:

M. Drozd z klasy I za pracę do wiersza „W mrowisku”

K. Iwan z klasy II za pracę do wiersza "W ogrodzie"

Ł. Mazur z klasy III za pracę do wiersza „W mrowisku”

Wszystkim serdecznie gratulujemy.


                                                                                                   

 

W poniedziałek 26 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej w Kawęczynie zorganizowano Święto Patrona Szkoły. Z tej okazji uczniowie klas IV, V, VI przygotowali ciekawą inscenizację uwzględniającą fragmenty prozy i poezji Marii Konopnickiej.

Utworom literackim towarzyszyły wspomnienia z życia autorki, której rolę kreowała stylowo ubrana uczennica kl. VI. Odpowiednią atmosferę tworzyły też rekwizyty i scenografia.

Uczniowie ponadto zapoznali się dokładniej z sylwetką „pieśniarki ludu”, oglądając archiwalny film biograficzny.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

Program opracowały uczące w SP Kawęczyn: p. Maria Wilczok i p. Magdalena Czapka-Król.

 


Dzień Ziemi 2014

Jak co roku w Szkole Podstawowej w Kawęczynie odbyły się obchody światowego Dnia Ziemi. W tym roku szkolnym uczniowie uczestniczyli w happeningu, który odbył się w Kawęczynie. Na ten dzień uczniowie przygotowali plakaty o tematyce ekologicznej, z którymi przeszli w pochodzie prezentując je mieszkańcom Kawęczyna.

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat”. Uczniowie na lekcjach przyrody oraz na lekcjach z wychowawcami uczyli się jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym, i co robić aby nasza planeta Ziemia nie ulegała coraz większemu zniszczeniu.

Koordynatorem akcji była pani Marta Kozak nauczyciel przyrody.

 Trudniej   BRD  2014

Tradycyjnie już, jak co roku w Szkole Podstawowej Nr 3 w Sędziszowie Młp. oraz na miasteczku ruchu drogowego przeprowadzono w dniu 28 kwietnia 2014 r. eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W trakcie turnieju uczestnicy odpowiadali na 25 pytań testu sprawdzającego, wykazywali się praktycznymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawnością kierowania rowerem po torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego.

Przygotowaniem uczniów do turnieju oraz opiekunem drużyny w składzie: Karolina Pipała, Aleksandra Filipek, Mikołaj Buraś, Przemysław Dudek  była pani Elżbieta Orzechowska.

Klasyfikacja  drużynowa:
Szkoły podstawowe:
 I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3 w Sędziszowie Młp.
 II miejsce Szkoła Podstawowa w Będziemyślu
 III miejsce Szkoła Podstawowa w Kawęczynie Sędz
.