Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Sędziszowie Małopolskim
ul.Kawęczyn 70
 
 

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Dzień rodzinyWycieczka do Krynicy

21maja  odbyła się wycieczka uczniów klas IV-VII do Krynicy. Uczniowie mieli okazję wyjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, skąd podziwiali przepiękny pejzaż górski.

Głównym celem wycieczki było zdobycie szczytu Góry Parkowej. Można tam wjechać kolejką linowo – terenową, ale nasi uczniowie chcieli sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną i wybrali się pieszo. Szczyt ma wysokość 741 m n.p.m. i znajduje się w samym sercu Krynicy, nad Deptakiem. Góra ta, to w rzeczywistości jeden wielki park – Park Zdrojowy. Jest to układ wielu leśnych ścieżek, ciekawych i wartych zobaczenia miejsc, jak choćby Stawy z łabędziami i kaczkami, drewniane Altany, Polana Michasiowa ze źródełkiem o nazwie „Bocianówka”. Po zdobyciu szczytu czekała na uczniów wspaniała rozrywka, tzw. „Rajskie Ślizgawki”. Z góry parkowej zjechaliśmy kolejką. W trakcie wycieczki odbył się spacer deptakiem w Krynicy, uczniowie wstąpili do pijalni wód, gdzie każdy mógł podziwiać piękne egzotyczne rośliny oraz skosztować wody mineralnej. Przy Deptaku uczniowie zakupili różne pamiątki, które będą im przypominać pobyt w tym malowniczym zakątku Polski. Pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.

 

 

 


Kolejny sukces naszych uczniów 

18 maja w Zespole Szkół w Budach Głogowskich został rozstrzygnięty Rejonowy  konkurs plastyczny „Ilustracja do wybranego o wiersza Marii Konopnickiej o tematyce patriotycznej”. Nasi uczniowie zostali nagrodzeni.

 

III kategoria: szkoła podstawowa klasy IV - V

 

II miejsce -   Kinga Orzechowska  kl. V Szkoła Podstawowa im.  

                       Marii Konopnickiej  w Kawęczynie

III miejsce -  Dawid Mazur kl. V  Szkoła Podstawowa 
                     Marii Konopnickiej  w Kawęczynie

 3 Maja

W dniu 3 maja 2018 r. o godz. 11.30 delegacja Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Marii konopnickiej w Kawęczynie uczestniczyła w uroczystych obchodach gminnych zorganizowanych z okazji Święta  Konstytucji 3 Maja .

 


Sukces naszych uczniów 

w wojewódzkim konkursie plastycznym i poetyckim

25 kwietnia 2018 w Szkole Podstawowej im. ks. Wł. Świdra w Czarnej Sędziszowskiej odbył się finał wojewódzkiego konkursu plastyczno-poetyckiego "Leśne Opowieści". Honorowy patronat nad imprezą objął Podkarpacki Kurator Oświaty. Tematem konkursu literackiego była twórczość poetycka poruszająca zagadnienia przyrodnicze. Uczniowie pisali wiersze o tematyce przyrodniczej. Tematyką prac plastycznych było przedstawienie w środowisku naturalnym różnych gatunków zwierząt. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej przyrody oraz na potrzebę  dbania o własne otoczenie, w którym wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem.

Laureatem w kategorii literackiej  została  Kinga Orzechowska z klasy V

W kategorii plastycznej OZE:

Dawid Mazur-  zajął I miejsce

Kinga Orzechowska -  zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy Życzenia Wielkanocne 2018

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kawęczynie z okazji Świąt Wielkanocnych życzy nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz uczniom, aby Chrystus Pan Zmartwychwstały był dla Wszystkich umocnieniem w codziennym życiu. Niech radość, pokój i nadzieja zagoszczą na stałe w Waszych sercach. Wesołego Alleluja!!!

                                Podobny obraz


Wiosna, wiosna ach to TY!!!

W piątek 23 marca – oprócz zwykłych lekcji – odbyły się  obchody PIERWSZEGO DNIA WIOSNY. Na początku odbył się konkurs na „najbarwniejsze wiosenne przebranie”, w którym zwyciężyli: klasa „O” oraz klasa „VII”, konkurs na najszczuplejsza  klasę – zwyciężyła klasa II . Wszystkie klasy brały udział w wielu "wiosennych" konkurencjach sportowych. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!


 


Dzień Kobiet 

Z okazji Dnia Kobiet w szkole zapachniało wiosennymi kwiatami i zrobiło się radośnie. W dniu 7 marca Samorząd Uczniowski przeprowadził plebiscyt na najsympatyczniejszą oraz z najładniejszymi oczami dziewczynę. Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się na 4 lekcji.

Ponadto  Samorząd Uczniowski wszystkim paniom wręczył kwiaty a dziewczyny zostały obdarowane słodyczami.

Wygrały: Anna Gąsior i Kinga Orzechowska. Laureaci  międzyklasowego konkursu pt:" Bezpieczny Internet" zorganizowanego w ramach Bezpiecznego Dnia Internetu 2018.

Kinga Orzechowska

Aleksandra Ślączka

Klaudia Różańska 

Gratulujemy!!!


O bezpieczeństwie w sieci

W ramach programu „Dzień Bezpiecznego Internetu” st. asp. A. Malinowska i asp. P. Ciosek przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z uczniami Szkoły Podstawowej w Kawęczynie. Odbyło się ono we czwartek  22 lutego o godzinie 8.00 na sali gimnastycznej. Policjanci przypomnieli uczniom o zagrożeniach wynikających z nieostrożnego korzystania z Internetu. Przedstawili  również konsekwencje prawne w związku z zamieszczaniem w sieci zdjęć i treści obraźliwych dotyczących innych osób. Uczniowie zadawali też pytania dotyczące korzystania z Internetu. Oprócz tematu głównego policjanci rozmawiali o wzajemnych  relacjach uczniów podczas codziennych spotkań  w szkole i poza nią. Przedstawili również niektóre konsekwencje, wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu i telefonów komórkowych.

Wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy Sędziszów Młp

 14 II 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas młodszych gościli w Urzędzie Miasta Sędziszowa Małopolskiego. W towarzystwie Pana Jana Maronia zwiedzili budynek ratusza i zapoznali się z pracą urzędników. Wizytę zakończyło krótkie spotkanie z burmistrzem Panem Bogusławem Kmieciem.
Walentynki 2018 

Z okazji Dnia Zakochanych Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole pocztę walentynkową. Kolorowa skrzynka została ustawiona na dolnym korytarzu, gdzie uczniowie wrzucali do niej swoje kartki z wyrazami sympatii dla koleżanek i kolegów. Były one wręczane w dniu walentynek – 14 lutego przez pracowników poczty walentynkowej. Dodatkowo od Rady Rodziców , każdy uczeń w tym  dniu  otrzymał symbolicznego serduszkowego lizaka. 


Nasze sukcesy w 25 wojewódzkim konkursie plastycznym

 pt: "Szopka Betlejemska w oczach dziecka" 2018

Na konkurs dostarczono 798 prac z 131 instytucji. 

Prace naszym uczennic zostały docenione.

W kategorii prac przestrzennych:

Łucja Mazur zajęła II miejsce

Kinga Orzechowska wyróżnienie. 

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 29 stycznia o godz.11.00 w Domu Kultury w Głogowie Małopolskim. 

Serdecznie gatulujemy


Bezpieczne ferie 2018

24 stycznia  naszą szkołę odwiedzili panowie policjanci – mł. asp. S. Patro oraz st. sierż. B. Marciniec, pracujący na co dzień w Komisariacie Policji w Sędziszowie Młp . Przypomnieli  wszystkim uczniom o bezpiecznym spędzaniu ferii zimowych. Zwrócili  uwagę na zagrożenia jakie niosą ze sobą nieprzemyślane zabawy na śniegu i lodzie. Uczniowie żywo uczestniczyli w spotkaniu. W skupieniu wysłuchali pogadanki, a następnie trafnie odpowiadali na zadawane pytania.
Konkurs plastyczny 

W grudniu 2017 roku został ogłoszony Regionalny Konkurs plastyczny: „Tu jest moje miejsce”. Najciekawszy budynek w mojej rodzinnej miejscowości. Konkurs ten miał rangę gminną, wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych klas: IV-VII. Zorganizowała go nauczycielka Pani Magdalena Czapka Król. Napłynęły 34 prace, które zostały ocenione 19 stycznia 2018 roku. Komisja w składzie: Ksiądz Proboszcz Zygmunt Markowicz, Pan Dyrektor Grzegorz Batory, Pani Anna Bednarz, Pani Monika Bukowska, Pani Anna Płocicka przyznała następujące lokaty:

I miejsce – Marcelina Ochał, klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Szkodnej,

II miejsce – Emilia Skoczek, klasa IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sędziszowie Małopolskim,

II miejsce – Maksymilian Darocha, klasa V ze Szkoły Podstawowej w Klęczanach,

III miejsce – Kinga Orzechowska, klasa V ze Szkoły Podstawowej w Kawęczynie,

III miejsce - Kamila Darłak, klasa VI ze Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Górnych.

Prace wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi. Wszystkie cechował wysoki poziom artystyczny. Gorące podziękowania i gratulacje należą się nauczycielom przygotowującym młodych artystów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 stycznia b.r. Poprzedzone zostało etiudą obyczajową pt. „W wiejskiej izbie”. Młodzi artyści z klasy VII przedstawili scenkę z życia dawnej wsi. W dialogach prowadzonych przez bohaterów pojawiły się wyrazy, zwroty oraz wyrażenia gwarowe z Kawęczyna i okolicy. Widzowie mieli możliwość zapoznania się z autentyczną gwarą, jaką jeszcze do niedawna posługiwali się ich przodkowie. Obecnie w języku mówionym mieszkańców wsi odnajdujemy jedynie elementy dawnej gwary. Program artystyczny cieszył się ogromnym zainteresowaniem, przygotowała go inicjatorka Konkursu.

Nagrody otrzymali również laureaci Szkolnego Konkursu wiedzy o Kawęczynie i okolicy pt. „Kawęczyn wczoraj i dziś”:

I miejsce – Agnieszka Gąsior,

II miejsce – Łucja Mazur,

III miejsce – Aleksandra Ślęczka.

Wszyscy są uczniami  kl. VII.

Wartościowe nagrody wręczone laureatom obu Konkursów ufundował Pan Burmistrz Bogusław Kmieć, za co wszyscy składamy serdeczne podziękowania.

Magdalena Czapka Król

Wyniki konkursu plastycznego 

W grudniu 2017 roku został ogłoszony Regionalny konkurs plastyczny: „Tu jest moje miejsce”. Najciekawszy budynek w mojej rodzinnej miejscowości. Konkurs ten miał rangę gminną, wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych klas: IV-VII. Zorganizowała go nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Kawęczynie pani Magdalena Czapka Król. Napłynęły 34 prace, które zostały ocenione 19 stycznia 2018 roku. Komisja przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Marcelina Ochał, klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Szkodnej,

II miejsce – Maksymilian Darocha, klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Klęczanach,

II miejsce – Emilia Skoczek, klasa IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sędziszowie Małopolskim,

III miejsce – Kinga Orzechowska, klasa V ze Szkoły Podstawowej w Kawęczynie,

III miejsce - Kamila Darłak, klasa VI ze Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Górnych.

 

Prace wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi. Wszystkie cechuje wysoki poziom artystyczny. Gorące podziękowania i gratulacje należą się nauczycielom przygotowującym młodych artystów. Laureatów konkursu oraz opiekunów zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród. Odbędzie się ono 22 stycznia w Szkole Podstawowej w Kawęczynie o godzinie 1100. Zapraszamy. Magdalena Czapka - Król

 


Ogłoszenie

W dniu 26 stycznia 2018r. o godz. 16.00 w szkole odbędzie się wywiadówka – spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów klas, nauczycielami oraz dyrekcją.

Serdecznie zapraszamy. 


18 styczeń - zabawa karnawałowa

18 stycznia 2018roku  w Szkole Podstawowej w Kawęczynie  odbyła się zabawa choinkowa, która trwała od godz. 10.00 do godz.15.00. O oprawę muzyczną zadbała grupa „ANIMINEK” ’’. Wychowankowie SP oraz licznie przybyli rodzice bardzo dobrze się bawili. Podczas całej zabawy dzieci brały udział w wielu konkursach organizowanych przez grupę ANIMINEK, były miedzy innymi  ,balonowe czary mary, malowanie buziek, słodka wata cukrowa ,mobilna maszyna do popcornu, wytwornica dymu i baniek, wytwornica śniegu, pokaz mega dużych baniek mydlanych. Tegoroczna zabawa choinkowa była naprawdę udana i na długo pozostanie w pamięci osób, które wzięły w niej udział.

Podziękowania należą się rodzicom, a w szczególności Przewodniczącej Rady Rodziców pani Agnieszce Ślączce, która wykazała duże zaangażowanie w przygotowanie zabawy choinkowej.

 Podobny obraz

Zajęcia regionalne 

W piątek 1 grudnia 2017 uczniowie klasy VII uczestniczyli w zajęciach regionalnych. Tematyka obejmowała zagadnienia: chaty wiejskie, dwory szlacheckie, wróżby andrzejkowe, zwyczaje adwentowe i wigilijne. Uczestnicy zajęć zapoznali się ze specyfiką dawnego budownictwa wiejskiego. Poznali też wierzenia i wróżby andrzejkowe, a nawet sami je inicjowali. Dowiedzieli się również, w jaki sposób nasi przodkowie przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Zilustrowane własnymi pracami plastycznymi zajęcia regionalne prowadziła Pani Maria Wilczok, która od wielu lat zamieszcza w Biuletynie Sędziszowskim artykuły o tematyce etnograficznej. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, o co zatroszczyła się jego organizatorka Magdalena Czapka Król.

 


Lekcja folkloru

W piątek 24 listopada 2017 r. uczniowie klas IV-VII wzięli udział w prezentacji tańców narodowych przygotowanej przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Rochy”. Odbyła się ona w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim. Była to II edycja Lekcji Folkloru skierowana do uczniów szkół podstawowych. W programie przygotowanym przez Panią Krystynę Szczerbiak widzowie obejrzeli film edukacyjny oraz stroje szlacheckie, krakowskie i łowickie, a także pochodzące z okresu Księstwa Warszawskiego. Następnie grupa młodzieżowa Zespołu „Rochy” przedstawiła słynne tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Lekcja ta miała na celu rozwijanie postaw patriotycznych związanych z kulturą ludową. Przyjęta została przez uczniów z zadowoleniem i zainteresowaniem. Wyjazd zorganizowała autorka tej informacji Magdalena Czapka Król.


Andrzejki 2017 

We wtorek  28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja dla uczniów klas 4-7.  W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "salę wróżb". To dziewczęta z klasy szóstej  i siódmej zadbały o magiczny nastrój.

Te niezwykłe, magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również z magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Wiele śmiechu i radości dostarczały uczestnikom zabawy  przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.

Była też dobra muzyka i nastrój. Po wróżbiarskim wieczorku był czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić swoje siły w kawiarence, która oferowała pyszne ciasta, mufinki, eklerki   przygotowane przez uczniów z klas 4-7. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.Obchody Święta Niepodległości w szkole

„Dzisiaj zniknęły wrogie nam trony,

powiewa sztandar biało-czerwony,

Powiewa sztandar ten pełen chwały

w polu czerwonym nasz Orzeł Biały”.

 

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania utraconej wolności. Po 123 latach niewoli Polacy z radością i entuzjazmem witali wolną Ojczyznę.

Główne obchody tego święta odbywają się w Warszawie. Uczniowie SP w Kawęczynie również godnie uczcili tak ważne wydarzenie historyczne 13.11.2017 r. zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Znalazły się w nim: piosenki oraz fragmenty prozy i poezji patriotycznej. Swoją treścią nawiązywały one do dramatycznych wydarzeń, jakie poprzedzały 1918 rok.

Przypominały bohaterską postawę naszych żołnierzy i całego narodu.

Scenariusz uwzględnił fakty z I wojny światowej, a także zasługi wybitnego człowieka Józefa Piłsudskiego. Walce o wolność towarzyszyła nadzieja i wiara w zwycięstwo.

Dzięki naszym niezłomnym bohaterom „Polska była zawsze i zawsze zostanie”.

Podniosły nastrój akademii podkreślała odpowiednia scenografia oraz postawa młodych wykonawców. Program przygotowały nauczycielki: Pani Albina Świerad, Pani Anna Bednarz i autorka tej informacji Magdalena Czapka Król.


 

 


11 listopada - Odzyskanie Niepodległości 

W dniu 11 listopada 2017 r. o godz. 11.30 delegacja Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Marii konopnickiej w Kawęczynie uczestniczyła w uroczystych obchodach gminnych zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.

 Wyjazd na krytą pływalnię do Kolbuszowej

W dniu 30 października 2017roku, spod Szkoły Podstawowej  na basen do Kolbuszowej wyjechała klasa VI.  Pod czujnym okiem opiekunów wycieczki: Pana dyrektora Grzegorza Batorego i  Pani Elżbiety Orzechowskiej zażywali kąpieli w basenie, jednocześnie doskonaląc technikę pływania. Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia.

Na krytej pływalni w Kolbuszowej  uczniowie mieli do dyspozycji zjeżdżalnię, jacuzzi i basen rekreacyjny. Pod opieką ratowników, którzy spotkanie rozpoczęli od przypomnienia regulaminu korzystania z pływalni, uczniowie mogli przez 2 godziny wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji. Na koniec wszyscy podekscytowani i zmęczeni, ale zadowoleni, wrócili  do szkoły.

Pasowanie uczniów 


Dyskoteka klas IV-VII -

 DZIEŃ CHŁOPAKA

W dniu 4 października 2017 r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka dla kl. IV-VII. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych. Dyskoteka była udana, dostarczyła wielu wrażeń – wszyscy wrócili do domu  uśmiechnięci i szczęśliwi.

Góra kartek dla Pati

Samorząd Uczniowski podjął inicjatywę przyłączenia się do akcji  "Góra kartek dla Pati". Dziewczynka  5 października obchodzi  swoje 14 urodziny i z tej okazji chętni uczniowie z naszej szkoły wykonali  kartki  urodzinowe  z słowami wsparcia.

 


Naukobus  - nasza podróż do świata nauki !


W dniu 8 września 2017roku uczniowie klas I-VII pod opieką wychowawców mieli okazję zobaczyć mobilne laboratorium, które zaprezentowało swoje eksponaty w Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej. Wystawa „eksperymenty” składała się między innymi z : człowiek układanka, wirujące krzesło, twierdzenie Pitagorasa, oszukaj swój wzrok, kula plazmowa, szybkość reakcji, łamigłówki i wiele innych eksperymentów . Poprzez połączenie nauki i zabawy nasi uczniowie pod czujnym okiem animatorów z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzali doświadczenia z zakresu fizyki , poznawali tajniki ludzkiego organizmu oraz wykorzystywali  matematykę w praktyce.

Nowy rok 2017/2018 rozpoczęty 

Znalezione obrazy dla zapytania nowy rok szkolny 2015/2016

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się w poniedziałek 4 września, poprzedzone było uroczystą mszą świętą , która odbyła się w Kościele Parafialnym w Kawęczynie. Po przejściu z kościoła do szkoły  Pan Dyrektor Grzegorz Batory  powitał serdecznie wszystkie dzieci, rodziców i pedagogów przybyłych na tą uroczystość. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do najmłodszych uczniów, którzy w tym roku rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w ośmioklasowej szkole podstawowej. Życzymy wszystkim wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia wymarzonych celów.