Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Sędziszowie Małopolskim
ul.Kawęczyn 70
 
 


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017


Galeria


Dzień Sportu


Dzień Rodziny

Galeria


Spotkanie z Panem PszczelarzemWizyta biskupa w naszej szkole


Wycieczka do Wieliczki i Krakowa

7 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki i Krakowa. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Wszyscy musieli zejść na głębokość 135 metrów pod ziemię. Na dole pan przewodnik opowiedział historię kopalni. Dzieci poznały legendy o Skarbniku i księżnej Kindze. Podczas zwiedzania oczom wszystkich ukazywały się solne ściany i rzeźby oraz podziemne, słone jeziora. Dzieci zobaczyły urządzenia górnicze i dowiedziały się o nich wielu ciekawych rzeczy. W kaplicy św. Kingi uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcie.

Na koniec zjedli smaczny obiad, zakupili pamiątki. Kolejnym punktem wycieczki było krakowskie zoo. Dzięki sprzyjającej pogodzie uczestnicy mogli nacieszyć się widokiem wielu gatunków zwierząt. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły foki, pingwiny, żyrafy, tygrysy, lew oraz słonie.     

Po wyczerpującym dniu, pełnym atrakcji i pozytywnych emocji, dzieci wróciły nieco zmęczone, ale zadowolone.

 


Wycieczka rowerowa

W dniu 5 czerwca 2017 roku grupa uczniów z klasy V wraz z opiekunami Panią Elżbietą Orzechowską i z panem dyrektorem Grzegorzem Batorym wybrała się rowerami na wspólną wycieczkę. Miejscem docelowym była Kamionka. Tam uczestnicy zapalili wspólne ognisko i upiekli kiełbaski. Podładowawszy akumulatory ruszyli w drogę powrotną przez lasy zwiedzając piękne okolice. Humory dopisywały. Pogoda też.

 Czekamy na kolejną wycieczkę!

Galeria


Spotkanie z pisarką


e-szkoła

 


Wojewódzki konkurs plastyczny i poetycki 


26 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Wł. Świdra w Czarnej Sędziszowskiej odbył się finał VIII wojewódzkiego konkursu „ Leśne opowieści- Rok Gęgawy". Honorowy patronat nad imprezą objął Podkarpacki Kurator Oświaty.

Tematem konkursu literackiego była twórczość poetycka poruszająca zagadnienia przyrodnicze. Uczniowie pisali wiersze o tematyce przyrodniczej. Tematyką prac plastycznych było przedstawienie w środowisku naturalnym różnych gatunków zwierząt z uwzględnieniem gęsi gęgawy. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej przyrody oraz na potrzebę  dbania o własne otoczenie, w którym wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem.

W kategorii literackiej wyróżnienie otrzymała  Łucja Mazur  z kl. VI.

W kategorii plastycznej  Kinga Orzechowska z kl. IV zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy. 


Życzenia Świąteczne


Z okazji Świąt Wielkanocnych,

składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa,

mnóstwo wiosennego optymizmu oraz samych sukcesów.

Dyrekcja, grono pedagogiczne

oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w KawęczynieZ wizytą w naszej szkole

  W piątek 7 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Kawęczynie, zgodnie z obietnicą, ponownie gościła pani Diana Mazur – matka uczniów: Łucji i Dawida. Ich kolegom i koleżankom pokazała, jak należy wykonać palmę wielkanocną. Kierowała się tutejszymi lokalnymi zwyczajami. Kiedyś każdy region posiadał własne, niepowtarzalne wzorce, które obecnie w znacznym stopniu się zatarły. Niezależnie od sposobów zdobienia i od rozmiarów, wszystkie palmy wykonywano w jednym celu – dla upamiętnienia wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Pani Diana Mazur przygotowywała uczniów do przeżycia Niedzieli Palmowej, poprzedzającej Wielki Tydzień. Życzliwie i z właściwą sobie cierpliwą i zrobienia palmy. Jej los nie kończył się z chwilą poświęcenia w kościele. Dawniej ludzie obchodzili z nią całe gospodarstwo, głaskali zwierzęta, aby nie chorowały. Później palmę zanoszono do domu i zawieszano na ścianie, w widocznym miejscu. Według wierzeń ludowych miała ona chronić mieszkańców oraz ich dobytek przed różnym nieszczęściami. Wizytę p. Diany Mazur uczniowie przyjęli z radością i zadowoleniem. Zrozumieli, że warto samodzielnie wykonać palmę. Dla nich będzie miała ona większą wartość niż kupiona w sklepie lub na targu. Nabyte umiejętności przydadzą im się w życiu dorosłym.

Miłej, utalentowanej instruktorce należą się gorące słowa podziękowania. Nie szczędząc własnego trudu, czasu i przyniesionych materiałów, okazała uczniom wiele serca oraz podziwu dla ich wysiłku. Swoją wdzięczność okazują sami uczniowie, a także pomysłodawczyni tego pokazu p. Magdalena Czapka-Król.

 

  


"Przez Krzyż do chwały"

 

 „Od ponad tysiąca lat panuje nad polską ziemią Krzyż Chrystusowy, tkwi twardo w naszej glebie, zapuścił głęboko korzenie także w sercach ludzkich”- napisał przed laty Jan Uryga.

Powyższe słowa stanowiły myśl przewodnią, jaką kierowała się pani Magdalena Czapka-Król, autorka scenariusza Programu artystycznego „Przez Krzyż do chwały”. Został on przedstawiony 31 marca 2017 r. w Kościele Parafialnym w Kawęczynie. Treści zawarte w poezji, w utworach prozatorskich oraz w pieśniach nawiązują do pojęcia Krzyża, poprzez który „dokonało się nasze zbawienie”. Młodzi aktorzy, uczniowie klas: V i VI Szkoły Podstawowej w Kawęczynie, w sposób sugestywny ukazali spojrzenia na Krzyż Zbawiciela, zbliżając widzów do cierpiącego Chrystusa. Wizerunek Krzyża od wieków obecny jest w polskim krajobrazie. Zwykle upamiętnia jakieś ważne, często dramatyczne zdarzenie. Krzyże zawsze były obecne w naszych chatach, mieszczańskich kamienicach, dworach szlacheckich i pałacach. Przypominały mieszkańcom o Bogu, bez którego życie ludzkie nie miałoby sensu. Polski lud bardzo troszczył się o znaki wiary: krzyże, kapliczki, figury przydrożne. Otaczał je czcią, szanował, nie przechodził obok nich obojętnie. O każdej porze roku przyozdabiano je kwiatami i chroniono przed zniszczeniem. Można było przed nimi uklęknąć, pomodlić się w różnych intencjach, prosić o pomoc lub podziękować za otrzymane łaski. W Programie „Przez Krzyż do chwały” znalazło się wiele odniesień do polskich i angielskich tradycji ludowych. Zgromadzeni wierni z uwagą wsłuchiwali się w zawarte w nim refleksje. Widoczne na twarzach skupienie i wzruszenie świadczyły o głębi duchowych doznań. Przemawiający do serc i umysłów Program został ponownie zaprezentowany 12 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kawęczynie. Opracowała i przygotowała uczniów do występu autorka tej informacji Magdalena Czapka-Król.

 


Dzień Irlandii

W środę 22 marca b.r. w Szkole Podstawowej w Kawęczynie uroczyście obchodzono Dzień Irlandii, której patronuje św. Patryk. Pani Magdalena Czapka-Król w scenariuszu uwzględniła m.in. legendy i fakty z życia Patrona, sylwetki znanych pisarzy i poetów oraz fragmenty ich twórczości. Bartłomiej Sierakowski z klasy V przygotował prezentację multimedialną o Irlandii Północnej, w której przedstawił najistotniejsze informacje o tym kraju. Uczniowie klas: IV, V i VI recytowali wiersze, tańczyli, prezentowali etiudy satyryczne. Przekazali wiele informacji z historii i współczesności Irlandii. Pokazali bogatą obyczajowość i mentalność Irlandczyków, którzy sposobem życia przypominają Polaków. Widzowie podziwiali prezentację tradycyjnego tańca irlandzkiego oraz degustowali Irish Soda Farls. W ramach Dnia Irlandii przeprowadzono dwa konkursy. W pierwszym należało w sposób oryginalny wykonać kapelusz skrzata Leprechauna. I miejsce zajęła Alicja Stefanik z klasy IV, II miejsce Łucja Mazur z klasy VI, III miejsce – Kinga Orzechowska z klasy IV. W drugim konkursie wzięły udział całe klasy. Uczniowie w swoich strojach musieli uwzględnić kolor zielony. I miejsce zajęły klasy: I i IV, II miejsce klasa 0, III miejsce klasy II i VI. Obserwujący docenili wysiłek kolegów aktorów, nagradzając ich gromkimi brawami. Uroczystość przygotowała Magdalena Czapka-Król z pomocą rodziców, którzy pomogli przygotować swoje dzieci do występu. Wszyscy jesteśmy im za to wdzięczni.


Sprawozdanie z obchodów dnia bezpiecznego Internetu 2017  SPRAWOZDANIE

Z REALIZACJI DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU ZORGANIZOWANEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ W KAWĘCZYNIE

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony w lutym w całej Europie ma na celu wdrażanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Ponieważ podwyższenie poziomu wiedzy na temat bezpiecznego Internetu,  jest dla nas bardzo ważne, dlatego po raz pierwszy nasza szkoła aktywnie włączyła się do obchodów DBI. Koordynatorem zadań związanych z realizacją szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu była pani Elżbieta Orzechowska, która zgłosiła inicjatywę, przygotowała i przeprowadziła wszystkie działania związane z ich realizacją. W obecnym roku szkolnym 20016/2017 nasza szkoła przyłączyła się po raz pierwszy do obchodów DBI. Hasło przewodnie akcji to: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. I tak w ramach uczestnictwa w DBI 2017 przeprowadziliśmy następujące działania:

1. Przygotowanie gazetki ściennej na temat bezpieczeństwa w sieci BEZPIECZNY INTERNET.

Gazetka ścienna zawierała takie informacje jak:

- zbiór zasad bezpiecznego korzystania z Internetu,

- prezentacje wykonanych prac przez uczniów  

Gazetka została wykonana na zajęciach pozalekcyjnych przez zespół uczniów z klasy V pod opieką pani Elżbiety Orzechowskiej.

2. Przeprowadzono  zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-III i IV-VI w oparciu o materiały edukacyjne zebrane na płytach DVD.

Wychowawcy klas I - III na zajęciach komputerowych zapoznali dzieci 
z tematyką bezpieczeństwa w sieci w oparciu o udostępnione scenariusze lekcji oraz filmy edukacyjne. Materiały edukacyjne "Razem zmieniamy Internet na lepsze" wykorzystał również nauczyciel zajęć komputerowych
(p. E. Orzechowska) podczas zajęć z uczniami z klas IV - VI.  Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Zapoznano uczniów ze stronami internetowymi: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl.

3. W dniu  8 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie z policjantami, które  dotyczyło zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz sposobów zapobiegania i obrony przed cyberprzemocą.

4. . W dniu 9 lutego odbyła się szkolna wywiadówka. Dla rodziców klas I- VI  zostały rozprowadzone ulotki na temat: CO ROBIĆ, ABY DZIECKO CZUŁO SIĘ BEZPIECZNE W INTERNECIE?

Internet oferuje dzieciom fantastyczne możliwości odkrywania,  zawierania znajomości  i tworzenia w sieci. Z jego używaniem wiążą się jednak także zagrożenia. Jak Ty, Rodzicu możesz pomóc dziecku w zminimalizowaniu tych zagrożeń? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Zagrożenia różnią się w zależności od wieku dziecka i tego, na ile sprawnie potrafi ono obsługiwać komputer.

Porady dla Rodziców, dotyczące bezpiecznego korzystania przez dziecko
 z Internetu:

■ Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Siecią. Spróbujcie znaleźć ciekawe strony, które mogą zainteresować Wasze dzieci, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron. Pomocny w tym może być edukacyjny serwis internetowy

■ Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Sieci. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym online, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.

 ■ Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Wprowadź zasadę, że dziecko spotyka się z nieznajomymi wyłącznie w towarzystwie przyjaciół lub dorosłych i zawsze po uzyskanej zgodzie rodziców.

■ Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców.

■ Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

■ Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo trafiają na strony adresowane do dorosłych. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o takich sytuacjach; by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

■ Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub anonimowo - do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie

 ■ Jeśli masz wątpliwości, jak zareagować na informacje o problemach dziecka związanych z Internetem lub komputerem - skontaktuj się Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w Sieci.

■ Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. Zasady Netykiety znajdziesz na stronie.

 ■ Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądnij się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci (wzory Umów Rodzic-Dziecko znajdziesz na stronie oraz sposoby postępowania www.sieciaki.pl w razie nietypowych sytuacji.

 ■ Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że komputer Twojego dziecka jest chroniony przez program antywirusowy i zaporę sieciową. Stosuj dostępne na rynku oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica.

 ■ Jeśli podejrzewasz, że zostało złamane prawo, powiadom policję. Nie usuwaj dowodów przestępstwa – nawet jeśli będzie to wulgarny lub nieprzyjemny list, bądź inny plik.

■ Jeśli stwierdzisz przypadek włamania lub próby włamania do swojego komputera, jesteś nękany spamem przesyłanym za pośrednictwem polskich serwerów lub atakami hackerów, zgłoś się do zespołu CERT Polska.

Opracowanie: Elżbieta Orzechowska (nauczyciel informatyki)

4. Przygotowanie prezentacji multimedialnej przez uczniów klasy V i VI pt."Bezpieczny Internet”.

Uczniowie klasy V , VI  przygotowali własne prezentacje multimedialne. Tytuł każdej prezentacji brzmiał "Bezpieczny Internet", a ich tematyka dotyczyła bezpiecznego korzystania z Internetu, zagrożeń płynących z niewłaściwego posługiwania się globalną siecią oraz porady, jak nie stać się ofiarą cyberprzemocy, a także katalog bezpiecznych stron internetowych dla dzieci.

Wyniki:

1. miejsce :A. Ślączka – kl. VI

2. miejsce; K. Łagowski – kl. V

3. miejsce: F. Gdowik – kl. V

 5. Przeprowadzenie konkursu plastycznego dla klasy IV oraz dla klasy III na rymowanki  do tegorocznego hasła:

Konkurs plastyczny: 1 miejsce: D. Mazur

Konkurs na rymowankę:

1. miejsce: N. Urban

2. miejsce: J. Parto

3. miejsce: A. Poloniaszek

4. miejsce: D. Ochał

Szkolnym koordynatorem powyższych konkursów była pani Elżbieta Orzechowska

8. Bieżące informowanie o działaniach DBI na stronie internetowej szkoły.

Administrator szkolnej strony internetowej (p. E. Orzechowska) poinformował społeczność szkolną o przystąpieniu do tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, zamieścił wykaz zgłoszonych inicjatyw, a także ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci, regulaminy opracowanych przez siebie regulaminów konkursów oraz ich podsumowań.

PODSUMOWANIE

Poprzez aktywny udział naszych uczniów w różnorodnych działaniach związanych z bezpiecznym użytkowaniem Internetu zrealizowaliśmy ważne cele. A mianowicie: ukazanie Internetu jako źródła pomocy w nauce, sprzyjający kontaktom z rówieśnikami, formę pozytywnej rozrywki przy zachowaniu zasad zdrowego, bezpiecznego i kulturalnego korzystania z jego potencjału. Działaniami objęte były wszystkie klasy od pierwszej do szóstej. Uczniowie po raz kolejny  mieli okazję uczestniczyć w realizacji szeregu inicjatyw dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci, ochrony danych, poznania możliwości i zagrożeń, jakie daje Internet, zasad, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie oraz gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa.

Szkolny koordynator DBI:

Elżbieta Orzechowska

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kawęczynie

Kawęczyn 73, 39-120 Sędziszów Mlp


Wiosna ach to Ty!!!


21 marca świętowaliśmy nadejście Wiosny. Obchody rozpoczęły się zajęciami, na których uczniowie przygotowali portrety „Pani Wiosny”, wiosenne stroje wykonane z materiałów ekologicznych oraz ciekawe nakrycia głowy . Starsi wychowankowie układali rymowanki witające tę piękną porę roku. Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie dzieci z poszczególnych klas zaprezentowały swoje kolorowe ubiory oraz prace, które powstały na lekcji. Kolejnym punktem obchodów był długo wyczekiwany konkurs „ Mam talent” . Wśród wykonawców znaleźli się m. in wokaliści, tancerze, sportowcy i artyści plastycy. Podczas występów widownia bawiła się świetnie, klaszcząc i dopingując uczestników show. Na koniec uroczystości odbyły się „ Wybory Miss i Mistera Wiosny”. Program całej imprezy opracował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Anną Płocicką.


 


Spotkanie z przedstawicielami Policji w związku

z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu


Po raz pierwszy przystępujemy do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W naszej szkole będę realizowane następujące działania:

·        przeprowadzenie zajęć edukacyjnych poświęcone bezpieczeństwu w Internecie,

·        konkurs na rymowankę do tegorocznego hasła,

·        konkurs na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą bezpieczeństwa  w Internecie,

·        konkurs  plastyczny „Razem zmieniamy Internet na lepsze”,

·       spotkanie z policjantem,

·        gazetka ścienna na dolnym korytarzu na której będą prezentowane wszystkie prace

·        na szkolnej stronie internetowej zostanie umieszczony banner tegorocznego DBI oraz zostaną umieszczone stosowne informacje dla rodziców i uczniów

·       wśród uczniów i rodziców  zostaną rozpropagowane tematyczne materiały edukacyjne.


7 lutego 2017 r obchodzony jest na świecie

Dzień Bezpiecznego Internetu.  

W związku z tym ogłaszamy w szkole konkurs dla klas III-VI
pod hasłem "RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”

 

 

REGULAMIN KONKURSU :

Cel konkursu:

Celem szkolnego konkursu jest podejmowanie problematyki bezpieczeństwa w Internecie, poprzez zaprojektowanie plakatu lub przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz rymowanki.

 

Tematyka prac:

ü  poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie,

ü   przybliżenie informacji dotyczących zapewnienia sobie bezpieczeństwa korzystania z Internetu,

ü  informacja o etykiecie w Internecie,

 

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas III – VI

Do konkursu można zgłaszać prace indywidualne przedstawiające plakat (kl. IV) prezentację multimedialną (kl. V - VI) związane z bezpieczeństwem w Internecie oraz rymowankę związana z tegorocznym hasłem (kl. III)

 

Technika prac:

Plakat " Razem zmieniamy internet na lepsze " - klasy IV ( rysunek kredką, tuszem, węglem, malarstwo, collage (kolaż), witraż, wydzieranka oraz inne do wyboru przez uczestnika konkursu.  Format prac plastycznych nie mniejszy niż A4 i nie większy niż A3.

Prezentacja multimedialna „Razem zmieniamy internet na lepsze" klasy V-VI. (Formą przeprowadzenia konkursu to prezentacja multimedialna wykonana indywidualnie w programie Microsoft Office PowerPoint. Prezentacja powinna składać się z 10 slajdów, na których musi znaleźć się: tytuł pracy, bibliografia, autor, grafika, animacja, muzyka netykieta. Prace należy zapisać na płytach CD lub pendrive. Nie przyjmujemy prac zbiorowych.

Przygotowanie rymowanki „Razem zmieniamy Internet na lepsze” klasa III ( jedna rymowanka podpisana na odwrocie)

W konkursie udział brać mogą wyłącznie prace do tej pory niepublikowane i nienagradzane. Prace, które nie spełniają wymagań technicznych i formalnych nie będą dopuszczone do konkursu.

 

Termin nadsyłania prac: 8  luty 2017r.                                        Ogłoszenie wyników: 22 luty 2017 r.

 

Ocena konkursu

Organizatorzy oceniając prace będą brali pod uwagę:

·         wartość merytoryczną pracy

·         sposób zaprezentowania pracy (trafność przekazu)

·         oryginalność pomysłów, koncepcji i technik wykorzystanych w pracy

·         stronę artystyczną pracy

·         techniczną jakość pracyNa zwycięzców czekają nagrody!!!

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE.

 

Prace należy dostarczyć do nauczyciela zajęć komputerowych lub wychowawcy. Komisja konkursowa dokona oceny prac, a najciekawsze prace zostaną nagrodzone i zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

 

  Organizator konkursu:     E. Orzechowska

 


II Szkolny konkurs Pięknego Czytania

Dnia 2 lutego odbył się II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, którego celem było:

- propagowanie czytelnictwa wśród uczniów,                       

- popularyzacja literatury,     

- doskonalenie umiejętności pięknego czytania,                         

- kształtowanie kultury czytelniczej,

- rozwijanie twórczych talentów.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz klasy IV-VI i składał się z dwóch etapów:

I etap- klasowy, II etap- szkolny, podczas którego uczniowie mieli przeczytać 
przed komisją i zgromadzoną widownią wylosowany fragment książki.Ocenie podlegała płynność, poprawność czytania oraz tempo i dykcja .

Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie:

Kamil Motyka – uczeń  III  klasy i  Bartłomiej Darłak – uczeń  VI  klasy (zeszłoroczny zwycięzca), którym wygrana zapewniła udział  w VI edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytaniaw Rzeszowie.

 

 Interesujący pomysł

Od dawna życie ludzi uzależnione było od kolejnych pór roku. W znacznym stopniu wiąże się z nimi tradycja i sposoby świętowania. Poszczególnym świętom towarzyszą określone zwyczaje i obrzędy. Wiele z nich sięga głęboko w przeszłość, do czasów pogańskich i do początków chrześcijaństwa. Wyrazem naszej pamięci i świadomości narodowej jest zachowana bogata obrzędowość Bożego Narodzenia. Pomimo upływu czasu i szybko następujących po sobie zmian wiele dawnych obrzędów przetrwało do dnia dzisiejszego. Są one świadectwem więzi z naszymi przodkami, więc warto je utrwalać i przekazywać potomnym. Takim właśnie celom służy Projekt „Best wishes for Christmas”. Autorka tego tekstu przygotowała ów Projekt wspólnie z nauczycielami: p. J. Bober ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej i p. K. Kuzara ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Mielcu. W jego opracowaniu aktywny udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kawęczynie. Dzięki ich zaangażowaniu powstał Projekt o dużych walorach edukacyjnych i wychowawczych, przypominający różne polskie i angielskie zwyczaje świąteczne m.in. składanie życzeń oraz śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych w j. angielskim, a także wykonanie ozdób świątecznych. Za pomocą Programu e Twinning uczniowie z trzech partnerskich szkół z radością i z zapałem składali sobie świąteczne życzenia. W ich przesyłaniu wykorzystali wykonane przez siebie bombki choinkowe. Projekt pokazał, jak szerokie są możliwości wykorzystania języka angielskiego w różnych sytuacjach. Do przygotowania tego Projektu potrzebne były również praktyczne umiejętności zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych np. zrobienie zdjęć, nagranie filmu, wykorzystanie form reportażu i umieszczenie materiałów na portaluwww.etwinning.pl. Projekt pozwolił zrozumieć niepowtarzalne piękno Bożego Narodzenia. Wprowadził w świat obrzędów i wierzeń ludowych. Pokazał ich specyfikę i wyjątkowość. Wskazał na bogatą symbolikę. Dostarczył uczniom dużo radości, niezwykłych wrażeń i głębokich przeżyć.

Tekst, zdjęcia i filmy: Magdalena Czapka-Król.

                 Galeria


 Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem                                            GaleriaFerie zimowe

Zabawa choinkowa

W dniu 21 stycznia 2017 r. w naszej szkole miała miejsce zabawa choinkowa. W godzinach od 9.00 do 14.00 uczniowie wszystkich klas mieli okazję do znakomitej zabawy. Duże podziękowania należą się Radzie Rodziców, która wzięła na siebie obowiązek zorganizowania imprezy oraz przygotowania dla uczniów słodkiego poczęstunku.
                                                        Galeria